Wodery – co to jest? Jak wybrać?
Spis treści:
Wybór woderów uzależniony jest od naszych indywidualnych preferencji, jak i warunków panujących podczas wędkowania. Brodzenie w wodzie po pas wymaga wykorzystania z nieco innego sprzętu niż wędkowanie nad brzegiem rzeki. Wszystko to sprawia, że wybór konkretnych produktów powinien być przemyślany.
Wodery – co to jest?
Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania wybranych rodzajów produktów, a także analizowania ich budowy oraz parametrów, warto najpierw pokrótce wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia.
Wodery wędkarskie to rodzaj bardzo wysokiego obuwia, które często sięga do pachwiny, a nawet do pasa. Ze względu na budowę, a także wykorzystane materiały, przez wielu wędkarzy nazywane są spodniobutami. W wielu przypadkach, do połowy piszczela lub kolan są usztywniane, natomiast wyżej przyjmują formę zwykłych spodni. Oczywiście na rynku dostępne są również modele w pełni usztywnione oraz całkowicie materiałowe.
Co jednak najważniejsze, wykonywane są one z nieprzemakalnych tworzyw, dzięki czemu bez obaw możemy zanurzyć się z nimi w wodzie, na przykład podczas wędkowania muchowego.
Najlepsza odzież wędkarska
Jak dobrać wodery?
Wybór konkretnych produktów zależy od kilku najważniejszych kwestii. Ich podział związany jest między innymi ze sposobem wykonania. Zakupić możemy bowiem wodery do pachwin lub do pasa. Pierwsze z nich mocowane są przy użyciu specjalnych szelek, dzięki którym cały czas utrzymywane są w stabilnej pozycji, co podczas poruszania się ma ogromne znaczenie.
Wodery do pasa lub dłuższe są natomiast wyposażone w naramienniki, przez co przypominają ogrodniczki. Ich założenie może okazać się trudne, jednak warto podkreślić, że zapewniają lepszą ochronę przed wodą. Oczywiście wyboru tych produktów dokonuje w zależności od tego, jak głęboko zamierzamy się zanurzyć.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym podziale woderów. Na rynku dostępne są bowiem modele kompleksowe, wyposażone w buty, a także składające się wyłącznie z materiału. Pierwsze z nich tworzą zwartą konstrukcję, dzięki czemu nie musimy obawiać się ewentualnych nieszczelności. W przypadku drugiego rodzaju, mamy możliwość doboru butów – wodery są wtedy do nich wsadzane.
Wodery wędkarski – wybór materiału
Przechodzimy do kwestii najważniejsze. Tworzy, z którego wodery są wykonywane wpływa bowiem nie tylko na skuteczność ochrony przed wpływem wody, ale również na nasz komfort. Analizując ofertę rynkową, należy wymienić:
- wodery neoprenowe – są bardzo grube, dlatego okażą się doskonałym wyborem przy niskiej temperaturze, a także wtedy, gdy wchodzimy do lodowatej wody. Oczywiście sprawia to, że okażą się bardzo niewygodne w lecie – bardzo szybko się bowiem zapocimy,
- wodery oddychające – specjalne produkty wykonywane z lekkich, przewiewnych materiałów (najczęściej z tworzywa GORE-TEX). Powinniśmy z nich korzystać przede wszystkim latem. Dzięki ich konstrukcji, nasza skóra będzie doskonale chroniona przed przegrzaniem, a także zapoceniem. Ich wadą jest wysoka cena,
- wodery gumowe – zdecydowanie najtańsze produkty dostępne na rynku, które jednak charakteryzują się sporą grubością, a także sztywnością. Wszystko to sprawia, że nie są zbyt komfortowe,
- wodery nylonowe – są lekkie, jednak wyróżniają się bardzo przyzwoitą wytrzymałością. Materiał ten nie przepuszcza jednak powietrza, dlatego bardzo łatwo możemy się w nich zapocić,
- wodery ocieplane – są to najczęściej wspomniane już modele oddychające, które posiadają dodatkowe warstwy magazynujące ciepło. Dzięki temu bez problemu możemy z nich korzystać także w niższych temperaturach,
- wodery piankowe – również wyróżniają się lekkością, a także przyzwoitą wytrzymałością. Są jednak trudne do załatania.
Zdecydowanie najwyższą jakość zagwarantują nam modele oddychające wykonane z tworzywa GORE-TEX. Są nie tylko lekkie, ale i bardzo wygodne. Oczywiście zawsze warto dysponować co najmniej 2 modelami, przeznaczonymi na dni cieplejsze i zimniejsze.
Na rynku znajdziemy zarówno wodery damskie, jak i przeznaczone dla mężczyzn. Co więcej, wielu producentów przygotowuje również specjalne wodery dla dzieci. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemów, by w sprzęt wędkarski wyposażyć całą rodzinę. Uwagę warto zwrócić także na wodery wojskowe, które często stosowane są przez służby ratownicze.
Często w sieci pojawia się pytanie, jak zakładać wodery. Wbrew pozorom, nie ma w tym nic trudnego. Zawsze warto wkładać najpierw jedną nogę, a potem drugą. Podejdźmy do tego na spokojnie – pośpiech w tym przypadku nie jest wskazany.
Jak konserwować wodery?
Najważniejszą kwestią w tym przypadku wydaje się być czyszczenie sprzętu. Jak wiadomo, podczas wędkowania wodery narażone są na wpływ wielu zabrudzeń, które należy zmyć zaraz po powrocie do domu. Zaschnięty brud może bowiem wpłynąć na strukturę materiału.
Bardzo ważne jest również przechowywanie omawianych produktów. Powinny znaleźć się w suchym, zacienionym miejscu. Jest to istotne szczególnie w przypadku modeli gumowych, które niszczeją pod wpływem promieniowania UV. Wodery rybackie najlepiej wieszać lub kłaść w taki sposób, aby cały czas były wyprostowane – dzięki temu nie zmienią one swoje kształtu.
Omówione wyżej produkty okażą się przydatne podczas wielu wypraw wędkarskich. Skutecznie chronią nas przed wodą, dzięki czemu umożliwiają połów nawet na środku rzeki. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób wykonania konstrukcji, a także użyte materiały.
Znajdziesz w Morele
Podbieraki i siatki - Haczyki i kotwice - Agrafki, krętliki, kółka łącznikowe - Przypony i dozbrojki - Woblery
Komentarze (0)